İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
yüzde sıfır paraben yazısı

PARABEN NEDİR

Muhtemelen mahallenizdeki eczanenizin veya cadde üzerindeki güzellik mağazanızın raflarına göz atarken, bugünlerde pek çok ürünün parabensiz olarak etiketlendiğini fark etmişsinizdir.


Peki paraben nedir ve neden kötüdür? Gerçekten ne pahasına olursa olsun kaçınmamız gereken bir şey mi? Tüm geçerli sorular, ilk bakışta öyle görünebilir.


Neyse ki durum böyle değil – güzellik ürünlerinizde parabenlerin gerçekte ne yaptığı ve saç bakımı söz konusu olduğunda bunun yerine nelerin kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Parabenler nedir? Parabenler ne işe yarar?

Yanıtını aradığınız büyük sorular: Parabenler ne için kullanılır ve nereden gelirler? Basitçe söylemek gerekirse, parabenler koruyucudur ve çok çeşitli makyaj, cilt bakımı ve saç ürünlerinde kontaminasyonu önlemek ve bunların çok hızlı "kaybolmasını" önlemek için kullanılır.


Kozmetik ürünlerinizde koruyucu madde bulunmadığında, formüller mikroplar için üreme alanına dönüşebilir. En iyi ihtimalle mikroplar kremsi bir formülü yapışkan hale getirebilir; daha da kötüsü, kullanımı güvenli olan bir formülü, kullanımı zararlı olabilecek bir formüle dönüştürürler. Başka bir deyişle, koruyucular raf ömrünü ve etkinliğini uzatmaya yardımcı olur ve süreçte zor kazanılan paranızı boşa harcamaz. Metilparaben, etilparaben, propilparaben veya butilparaben olarak görünen bir içerik listesinde parabenler görebilirsiniz – hepsi aynı ailedendir.


Birçoğu, parabenlerin, havuç, yaban mersini ve soğan gibi meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan para-hidroksibenzoik asit olarak bilinen bir bileşikten türetildiğini öğrendiğinde şaşırır.

Parabenler kötü mü? Neden peki?

Ürünlerde çok yüksek paraben konsantrasyonları konusunda bazı endişeler var, ancak neyse ki, 'güvenli bir seviye' sağlamak için düzenlemeler mevcut ve ilgili ürün formlarının parabenleri kullanması uygun. Aslında, dünyadaki düzenleyici kurumlar parabenlerin kullanımına izin veriyor.


Peki parabensiz tam olarak nedir? Bu, ürünlerimin kontaminasyona karşı korunmayacağı anlamına mı geliyor, diye sorduğunuzu duyduk mu? Durum böyle değil, çünkü alternatifler var. Bu da bizi şu soruya götürüyor…

Pantene parabensiz mi?

Pantene, paraben içermeyen eksiksiz bir ürün yelpazesi sunar, ancak panik yapmayın – bu, bunların tamamen koruyucu içermediği anlamına gelmez. Hepsi, kullanım için güvenli tutmak için hala koruyucularla korunmaktadır.


Koruma malzemelerini genellikle içerik listesinin en altında bulursunuz - bunları tespit etmek için biraz dedektiflik yapmanız yeterlidir. Örneğin, metilkloroizotiazolinon ve metilizotiazolinon kombinasyonu yaygın olarak kullanılır veya Sodyum Salisilat, Sodyum Benzoat ve EDTA kombinasyonunu bulabilirsiniz. Bunlar kulağa yabancı kelimeler gibi gelebilir ancak bu kombinasyonlar kozmetik ürünlerinizi bozulmaktan koruyacaktır. Yaşasın!


Bu paraben içermeyen formüller, İsviçre Vitamin Enstitüsü tarafından test edilip tanınan Pro-V vitamin kompleksimiz ile de zenginleştirilmiştir. İlk olarak 40'lı yıllarda, yoğun bakım doktorlarının pantenol veya pro-vitamin B5'in kullanıldığı yerlerde daha güçlü ve daha kalın saçları teşvik ettiğini keşfettiğinde keşfedildi, pro-vitamin saç bakımına yeniden uygulandı. Ve gerisi, dedikleri gibi, saç tarihi!


Classic Clean Şampuanımız, Pro-V'nin gücünün harika bir örneğidir. Köpürme fazı sırasında fazla yağları nazikçe çıkarmak için kafa derisi ve lif yüzeyini hedeflerken, saçınızın elastikiyetini artırmak için durulama sırasında güçlendirici lipidler her bir lifte erir. Ardından koruyucu antioksidanlar, saçın çekirdek protein yapısını korumak için dış stres faktörlerini azaltır. Bu akıllı ve benzersiz karışımı da içeren aynı serideki Klasik Saç Kremi ile birlikte kullanın. Veya, Pro-V formülümüzden en iyi şekilde yararlanan, düzenli saç kremi şeklinde derin bakımlar olan 3 Dakika Mucize ürün yelpazemizle sonuçlarınızı güçlendirin. Oldukça iyi şeyler, değil mi?


Şimdi, parabenlerin ve bunların kozmetikteki kullanımlarının etrafındaki sisin bir kısmının temizlendiğini hissettiğinizi umuyoruz. Neyse ki güvenli kullanım için düzenlenmişlerdir, ancak yine de kaçınmak istiyorsanız, ürünlerimiz size bir alternatif sunabilir.