İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
Saç hacmi: saçınız seyrek mi?
kadın saçını yıkıyor

Saç hacmi: saçınız seyrek mi?

Ön kapıdan daha çıkmadan saçlarınız düzleşiyor mu? Yaklaşık on altı saniye boyunca bir kıvırcıklık anca mı sağlıyorsunuz? Buna 'zorlu saç' diyebiliriz, ancak iyi görünmek için emek gerektiren saçlar, hepimizin hayalini kurduğumuz zahmetsizce dolgun ve canlı saçlardan daha az değerlidir. Bu saç tellerinin daha fazla parlaklık ve saç hacmine sahip olmasını istiyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu yaygın saç hayal kırıklığı, oturmayan uçuk uçlar ve öğlen yağlı görünen saçlarla orada. Burada, dolgun saçların ardındaki bilimi ve bunları nasıl sağlayabileceğinizi anlatıyoruz. Saça nasıl hacim kazandırılacağını bilmek ister misiniz? Ürünlerimizi sayesinde!  

Saçım neden bu kadar düz?

Birkaç yıl öncesine ait resimlere dönüp bakarsanız ve aradaki yıllarda saçınızın daha ince ve düz olup olmadığını merak ediyorsanız, bu oldukça olası çünkü gerçekten öyle! Sinir bozucu bir şekilde, yaşlandıkça saçlarımız da değişir… sadece doku, renk ve gözeneklilik açısından değil, aynı zamanda yoğunluk açısından da. Saç hacmi doğal olarak azalır. Her bir saç teli yapısal protein keratinden yapılır ve kütikülü oluşturan çatı kiremitleri gibi üst üste binen tabakalardan oluşan bir dış tabaka ile çevrilidir. Her saç altı yaşına kadar çıkabileceği için çok yıpranır; taramanın neden olduğu günlük sürtünmeden, fön, kıvırma ve düzleştiricilerden kaynaklanan ısıdan renklendirme, perma veya düzleştirme yoluyla kimyasal maruz kalmaya kadar birçok etken var. Bu sürekli aşınma ve yıpranma, kütikül hücrelerinin yükselmesine ve zayıflamasına neden olarak saçın daha sert ve kırılmaya daha yatkın görünmesine neden olabilir. Zamanla, saç köklerinin kendileri giderek daha ince saçlar üretir ve sonunda bazıları için hiç olmaz. Yani, saç hacminin eksik olduğunu fark ettiyseniz veya 'Saçlarım neden düz?' diye sorguladıysanız, nedeni bu olabilir!  

 Saçın incelmesine neden olabilecek stres gibi yaşam tarzı faktörlerinin yanı sıra tıbbi sorunlar (tiroid sorunları, hormon dengesizliği ve alopesi) olsa da, tüm saç dokuları bir zaman veya başka bir zamanda vücut ve hacimden yoksun olabilir ve bunları iyileştirmenin kolay yolları vardır.  Büyük bir değişiklik fark ettiyseniz veya endişeli hissediyorsanız, özel tavsiye için doktorunuza danışın, ancak bazen inceltme veya sinir bozucu derecede düz saçlar birkaç kolay ince ayar ile iyileştirilebilir.  Saç hacminizi eski tam ve güzel taçlandıran ihtişamına geri getirmeye yardımcı olacak püf noktalar da var.  

 Herkes için, saç tipi ne olursa olsun, düzenli olarak düzeltmenin nedenini anlamak önemlidir, ancak saça nasıl hacim kazandırılacağını arıyorsanız daha da hayatidir. Daha uzun bukleler hedefliyorsanız, bir kesim için kuaföre gitmek (ne kadar küçük olursa olsun) mantığa aykırı gelebilir, ancak salon sandalyesinden çok uzun süre kaçınmak, bölünmüş uçların olasılığını artırır, kelimenin tam anlamıyla her bir teli ikiye böler. Bu durum daha sonra saçın uzunluğunu kolayca yayabilir ve ona bir tutam, lifli bir görünüm verebilir.  

 Aynı şekilde, saçınızı sürekli kıvırcık yapmanın, topuz veya tokalı bir şekilde yapmanın günlük zararı, saç uzunluğunun merkezinde stres, gerilme ve hasar noktalarına neden olabilir. Atkuyruğu, saçı tepeden toplama ve ayırma, zamanla saç dökülmesine yol açabilecek bir tür strese neden olur ve aşınma ve yıpranma, incelmeye neden olur. Peki, 'Saçlarım neden düz?' diye merak ediyorsanız. sadece rutininizi düşünün ve saç sağlığını bir öncelik haline getirmek için yapabileceğiniz küçük günlük değişiklikler olup olmadığına bakın.   

 İnce, gevşek saçları olan her kızın bildiği gibi, dalgalı veya kıvırcık saçlar için işe yarayan kolay düzeltmeler, hacimsiz bukleler üzerinde sihirlerini gerçekleştiremez. Genellikle daha kolay yağlı görünen daha ince saçlara sahip olanlar için, saçın kendisi hasara daha duyarlı olduğundan, ürün uygulaması ve ısıya maruz kalma konusunda daha da dikkatli olmanız gerekir. Bunun nedeni, her saç tipinin yapısının, saçın doğal haliyle nasıl döküldüğü üzerinde büyük bir etkisi olmasıdır.   

 Esasen, bukleleriniz saç telleri arasında boşluk oluşturarak otomatik olarak daha kalın ve dolgun görünmesini sağladığından, bukleleriniz ne kadar kalın, kaba ve kıvırcıksa hacmin bir sorun olma olasılığı o kadar azalır. En azından ürünü yanlış kullanmadığınız veya saçlarınızı çok fazla boya ve ısıya maruz bırakmadığınız sürece! Ama kafamızda ne kadar saç olursa olsun hepimiz bundan biraz suçluyuz.  

Saçta daha fazla hacim nasıl elde edilir

Yani, saç hacmi doğal olarak gelmiyorsa ve saça nasıl daha fazla hacim kazandırılacağını bilmek istiyorsanız, şanslısınız…   

 Tüm sorunları çözmenin anahtarı, önlem almada yatmaktadır. Sürtünme ve yoğun ısıyı düzenli olarak birleştirmek saçın kırılmasına ve kırılgan hale gelmesine neden olduğundan, ısı aleti kullanımınızı en aza indirin. Her zaman saçı doğrudan ve dolaylı ısının zararlı etkilerinden koruyacak ürünler kullandığınızdan emin olun ve mümkünse daha az ısı saç için daha iyidir. İster cihazlarınızdaki ısıyı azaltın, ister ısıtmalı şekillendirme seansları arasında saçınızı dinlendirin, konfor alanınızdan çıkın ve büyük bir fark görebilirsiniz. Kendi doğal saç dokunuzu sevmeyi öğrenebilir veya en azından onu şekillendirmenin daha az zarar verici yollarını bulabilirsiniz.  

 Ayrıca, "düz saçınızın" tamamen onu nasıl şekillendirdiğinizle ilgili olması da muhtemeldir.  Saçınızı ağırlaştıran ürün olmadığından emin olmak için daha az, daha dikkatli kullanın. "Hacim kazandırma" ve "kalınlaştırma" gibi ifadeler arayın ve daha ağır balzamların aksine besinlerle dolu spreyleri tercih edin. Pantene'nin yeni Hacimli ve Havalı Koleksiyonu tam da bu noktada devreye giriyor. İnce ve düz düşen tellere hacim ve dolgunluk kazandırmak için benzersiz bir şekilde tasarlanmış bir seri. Telleri derinlemesine besleyen besinlerle dolu bir bileşen dörtlüsü ile aşılanmıştır.   

 Başka bir küçük numara, fön çekerken saçı ters çevirmektir. Yassı kökler ayrıca bazı küçük kısımlarda yerçekimine bağlı olabilir. Newton'u suçlayın, ancak saç kurudukça aşağı doğru çekilir. Bu nedenle, saçınız kıvırcık veya düz, ince veya kalın olsun, etkilerine karşı koymak için saçı baş aşağı kurutarak şekil, doku ve hacmi teşvik edin. Ve o zor kazanılmış "enfes saç" anında hacim ve kök kaldırma anını elde ettiğinizde, hafif bir sprey uygulamasıyla devam edin.   

 İyi haber şu ki, ince saçlar ve çekicilikten yoksun saçlar tamamen normaldir. Ve biraz teknik bilgi ile hacim vermek çok kolay. İnce saçların nasıl daha kalın görüneceğiyle ilgili ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinin.  

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası