İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
Saç Dökülmesi Nedir?
Tarağa birsürü saç takılmış

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Günlük ortalama 150 saç telinin dökülmesi, doğal saç büyüme döngüsünün parçası olarak, normal kabul edilir. Ancak, saç dökülmesi günlük 150 saç telini aşarsa, bu durum, aşırı ısıya maruz bırakarak şekillendirme, aşırı kimyasal bakım kürleri ve hatta mevsimsel değişiklikler gibi çevresel faktörleri de içeren bir çok faktörün sonucunda oluşmuş olabilir. Zamanla bu dış etkenler saç telinin yapısına -kırılma ve dökülmelerle neticelenecek şekilde- zarar verebilir ve bu durum saç fırçanızla saçınıza fırçaladığınızda fırçada kalan kırık saç tellerinden kolayca anlaşılabilir.

• SAÇ TARAMAK SAÇLARIN DAHA HIZLI DÖKÜLMESİNE YOL AÇABİLİR

Saçınızı fırçalarken çok fazla saçın fırçada kalmamasını hayal edenlerdenseniz, yalnız değilsiniz. Saç dökülmesi kadınlar için sıradan bir konu, ancak insanlar çoğunlukla bu konuda konuşmayı sevmedikleri için çözüm her zaman açık olmuyor.Saçlarınızı taramak zaten kopmak üzere olan saç tellerini kaybetmenize neden olabilir, ama ne saçlarınızın dökülme ihtimalini ne de saç dökülme durumu ihtimalini artırır. Saçlarınız düğüm olduysa veya dolaştıysa, taramaya uçlardan başlayın ki böylece saç gövdesine gereksiz bir baskı uygulamamış olursunuz. Ve saçınızı ıslakken yani yıpranmalara karşı en savunmasız haldeyken taramayın. Saçlarınız kopar korkusuyla saçlarınızı taramadan gezmenize gerek NA; normal günlük saç taramaları, saçınızın saç derisinden koparak dökülmesini hızlandırmaz. 

• STRES SAÇINIZIN DÜŞMESİNE NEDEN OLABİLİR

Saç dökülmesinin yaygın bir efsanesi, stresin neden olabileceğidir. Doğal olarak günde 50 ila 80 saç teli döküyoruz, ancak stresli durumlar saç dökülmesine neden oluyor. Aşırı stres ve saç dökülmesi gibi görünen bir şey yaşıyorsanız, doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Bu, gerçekleşebilecek bir saç dökülmesi efsanesidir. 

• Efsaneler çürütüldü

  1. Efsane: Aşırı şampuanlamak saçın dökülmesine mi yol açar? 

Endişelenmeyin ve saçınızı istediğiniz kadar yıkayın. Saçınızı yıkamak sadece önceden kopmuş saçların dökülmesini sağlar. Günümüzde kullanılan şampuanlar ve bakım kremleri tam tersine günlük kullanımda bile saçı daha da sağlıklı hale getirmek üzere geliştirilmişlerdir, yani saçınızı sık yıkamanız kötü bir şey değildir. 

saç kesimi saçı inceltir

2. Efsane: Saç dökülmesi sadece kalıtsal bir sorun mu?

Kalıtım, saç kaybının en yaygın sebebidir ancak tek sebebi değildir. 
Saç fırçanızda gördüğünüz saç tellerinin çoğu saçın kırılıp kopana kadar hasar görmesinin bir sonucudur. Daha çok hasar, daha çok saç dökülmesi. 

saç dökülmesi sadece saç sağlığı ile ilgili

3. Efsane: Saçı kestirmek daha kalın bir şekilde uzamasını sağlar. 

Bu optik bir yanılsamadır. Saç kesildiğinde daha kalın gözükür çünkü kesildiğinde ve güzel bir şekle kavuştuğunda genelde daha sağlıklı bir görünüme de kavuşur ve saçınıza "sahte" hacim kazandırmanızı kolaylaştırır. Ancak saçı kestirmek daha hızlı veya daha kalın bir şekilde uzamasını sağlamaz. 

Tarağa birsürü saç takılmış

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası