İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
YÜZÜME GÖRE EN DOĞRU KESİM VE SAÇ MODELİNİ NASIL BULURUM?
kadın elini yüzüne tutmuş

YÜZÜME GÖRE EN DOĞRU KESİM VE SAÇ MODELİNİ NASIL BULURUM?

Yüzler parmak izi gibidir- aynısından iki tane bulamazsınız. Birçoğumuz yüz şekli itibariyle benziyor olabiliriz: kalp, armut, yuvarlak, dikdörtgen ve kare. Ama "bu yüze tek bir saç tipi gider" yaklaşımı gerçekten işe yaramıyor. Burada dikkate alınması gereken önemli nokta orantıdır. Gelin yüzü 3 farklı bölgede inceleyelim:

1. Bölge: Alnınız

2. Bölge: Kaşınızdan burnunuzun ucuna kadarki kısım

3. Bölge: Burnunuzun ucundan çenenizin altına kadarki kısım

Eğer bu üç alan oran olarak eşit görünüyorsa, yüzünüzün boyutları dengelidir ve birbirinden farklı birçok saç kesimi ve modeli kullanabilirsiniz. Ancak çoğumuzda bu boyutlar birbirinden farklıdır. Bu nedenle asıl amaç yüzünüzü dengeleyecek saç kesimini ve modelini seçmek olacaktır. Örneğin eğer alnınız (1. Bölge) yüzünüzün diğer iki bölgesinden daha genişse, saçınıza hafif kâkül eklemeyi düşünebilirsiniz. Eğer 3. Bölge (burnunuzun ucundan çenenizin altına kadarki kısım) 1. ve 2. Bölge'den daha küçükse, yüzünüze gelen uzun ve yumuşak katlar güzellik katacaktır. Eğer 2. Bölge, 1. ve 3. Bölge'den daha genişse, saçlarınızın elmacık kemiklerinizden uzak duracağı, katların yüzünüze düşmek yerine yüzünüzün gerisine doğru olacağı bir kesim ve modeli tercih edebilirsiniz.

"Yüz oranlarını dengelemenin yanı sıra, doğru saç kesimi ve modeli saçlarınıza yumuşak veya yoğun bir hava verebilir, saçlarınız kıvırcıksa buklelerinizi en iyi şekilde kullanmanızı sağlayabilir ya da saçınızı olduğundan daha uzun gösterebilir. İyi bir saç stilisti, sizin için doğru olan saç kesimi ve modelini elde etmenize yardımcı olurken saçınızın yapısını, yoğunluğunu ve dokusunu olduğu kadar yaşam stilinizi de göz önünde bulundurur."

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası