İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
SAÇIN ÖZELLİKLERİ
kadının iki pozu tek resimde

SAÇIN ÖZELLİKLERİ

Saçın gerçek yapısı dışında, saçın davranışlarına etki eden bir çok özelliği daha vardır. Bu özellikler arasında esneklik, sertlik, kesit alanı, şekil, dolgunluk ve statik yükü sayabiliriz.

Saçın günden güne nasıl göründüğü saçın suya dayanıklılığı ve genleşmesi kadar bu niteliklere de bağlıdır. Saç özellikleri arasında en etkili iki faktöre- ve normal saç bakımının en çok kontrol edebildiklerine bakalım. 

Esneklik ve Gerilme 

Saçımız ıslakken ona karşı sert davranmamamız konusundaki uyarıyı hepimiz işitmişizdir. Ve işte bunun arkasındaki gerçek. Islak saç, kuru saça göre daha yüksek bir tarama sürtünmesine sahiptir ve gerilmeye daha yatkındır. Ve saçınızı germeye başladığınız her an, saç kırılmasına adım atmış olursunuz. Kimyasal olarak işlem görmüş saçlar gerilmeye daha yatkındır çünkü F-tabakası korumasını kaybetmiştir ve daha çok gözeneklidir.  

Saç, kendi uzunluğunun %30'una kadar yıpranmadan gerilebilir, ama %30'dan daha fazla gerildiğinde geri döndürülemeyen değişiklikler ortaya çıkar.

%80 oranında germek saçı kırar, dolayısıyla saçınız ıslakken ona karşı nazik olun! Güzelce saç bakım kremi uygulamayı ve geniş-dişli bir tarak kullanmayı ihmal etmeyin. 

Statik Elektriklenme ve Yatışmayan Saç Telleri 

Saçta statik elektriklenme genellikle kışın daha fazla gerçekleşir, çünkü kışın saç susuz kalır. Zarar görmüş saçların kışın soğuğunda "elektrik çarpmış" gibi bir görüntüye yol açma ihtimali daha da yüksektir, özellikle saçınızı fırçaladığınızda. Bunu önlemenin en iyi yolu saçınızı bol bol nemlendirmek ve saçınıza gereken bakımı yapmak. Bunun için nemlendirici şampuanlar, saç spreyleri ve durulanmayan saç bakım kremleri hayat kurtarıcı olabilir. Yapmanız gereken saçınızı olduğunca az fırçalamak ve sahip olduğu nemi korumak. 

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası