İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
KÖTÜ SAÇ GÜNÜ BİLİMSEL OLARAK ARAŞTIRILDI: GÜZEL SAÇ NEDEN ÖNEMLİDİR
3 tane pro v kapsül farklı farklı

KÖTÜ SAÇ GÜNÜ BİLİMSEL OLARAK ARAŞTIRILDI: GÜZEL SAÇ NEDEN ÖNEMLİDİR

Adil olsun ya da olmasın, hepimiz görünüşe göre varsayımlarda ya da yargıda bulunuruz.

ABD'de bilim insanları tarafından en son göz-takibi teknolojileri kullanılarak yapılan bir çalışma, sağlıklı, parlak ve güzel saçların başkaları üzerinde kadınlar için yarattığı pozitif algıdaki etkisini ortaya çıkardı. Tam olarak ortaya çıkarılan şey, gerçekten de "kötü saç günü" diye bir şeyin var olduğuydu! 

Kanıt: Göz-Takibi

Göz-takibi teknolojisi gerçekten de büyüleyici. Göz takibi makinesinde, 50Hz kızılötesi spektrumda çalışan iki adet ışık yayan kaynak ve bir insanın güzel bir şeye, örneğin güzel saçlara, bakarken gözbebeğinden yansıyan ışıkları ölçen sofistike bir kamera bulunmaktadır. Bu teknoloji sayesinde, bilim insanları bilinçdışı davranışları gözlemleyebilmekte ve insanların saça bakarken -güzel olsun ya da olmasın- baktığı noktaları ve bakış sürelerini izleyebilmekteler. Ve insanların gerçekte nereye baktıkları gerçek düşüncelerini ortaya çıkarıyor. 

Çalışma Nasıl Gerçekleştirildi

Bu göz-takibi çalışmasını gerçekleştirmek için Pantene Pro-V bilim insanları 7 kadından oluşan rastgele bir grubu bir araya getirdiler. Çalışmadan önce kadınlar, kontrollü ışık ve kamera odak uzunluğu kullanılarak, ilk olarak "kötü saç"la, yani yıkanmamış, fırçalanmamış ya da şekillendirilmemiş saçla, daha sonra da "güzel saç"la, yani Pantene Pro-V saç bakım ürünleri ile yıkanmış ve şekillendirilmiş saçla fotoğraflandılar. Kadınların yüz ifadeleri ve makyajları öncesi-ve-sonrası fotoğraflarındaki uyum için dikkatlice kontrol edildi. Katılımcılar, 36 kişilik kadın ve erkeklerden oluşan bir grup tarafından, saç şekillendirmeden önce ve sonra (kötü ve güzel saçla) ve arkadan ve önden görüntülerle, saç ve yüz çekicilikleri açısından değerlendirildiler. 

Uzun saçlı katılımcıların yaş ortalamaları Pantene Pro-V ile saçlarını yıkayıp şekillendirmeden önce 29.5 olarak hesaplandı. Ancak saçlarını Pantene Pro-V ile yıkayıp şekillendirdikten sonra katılımcıların yaş ortalaması önceki "kötü saçlarıyla" sonraki güzel saçları karşılaştırılarak 25.8 olarak belirlendi; arada 4 yıldan fazla bir fark var! Kötü saçın etkileri bununla da bitmiyor. Araştırmada kullanılan göz takip sistemi ayrıca insanların, karşılarındaki kişinin kişilik özelliklerini ne derecede dış görünüşlerine dayandırdıklarını ortaya çıkardı. Örneğin kötü saç, katılımcıların kişilikleri hakkında "tembel", "umursamaz", "özensiz", "yabani", "kontrol edilemez" ve "acelesi varmış gibi gözüküyor” şeklinde yorumlar yapılmasına yol açmıştır.İlaveten göz takip sistemi, saç bakımsız olduğunda gözün, aralardan çıkan, yatışmayan, elektriklenen saçlar ve kuru saç uçları gibi olumsuz noktalara takıldığını göstermektedir. Ama saçın temiz, parlak ve şekil verilmiş olduğu güzel saç fotoğraflarında bakışların, katılımcının yüzüne ve kafasını çevreleyen parlaklığa odaklandığı görülmüştür. Bu da göstermektedir ki kötü saç, karşınızdakinin dikkatini dağıtır; buna karşılık saçınız güzel gözüktüğünde karşınızdaki kişi yüzünüzdeki hoş noktalara odaklanır. Zaten kim sırf saçı kötü gözüktüğü için 4.1 yıl daha yaşlı gözükmek ister ki? 

Güzel Saçın Görkemi

Kötü saçlar, kadınların yaşları ve kişilikleri hakkında övgü dolu olmayan yorumlara yol açarken, güzel saçlar, "güzel görünen saç kadını daha çekici kılar", "daha profesyonel gözüküyor", ve "dış görünüşüne özen gösteren birine benziyor" gibi yorumlar gelmesini sağladı. İşte bu şekilde güzel saçlar bir kadının en hoş taraflarının ve kişilik özelliklerinin öne çıkmasını sağlıyor. Yüzün, sağlıklı gözüken güzel saçlarla birleştiğinde bambaşka bir uyum ve denge kazandığı, göze daha hoş gözüktüğü ve daha çekici olarak algılandığı görülmektedir.Peki bu araştırmadan, sahip olduğumuz en değerli mücevher olan saçlarımızla ilgili çıkarmamız gereken asıl sonuç nedir? Göz takip sistemiyle yapılan araştırma gösteriyor ki saç, kadınların karşılarındaki kişilerce dış görünüş olarak nasıl algılandığında oldukça büyük öneme sahip bir faktör. Yine bu araştırma ile görüyoruz ki sağlıklı ve güzel saçlara sahip bir kadın diğerleri tarafından yalnızca fiziksel açılardan daha genç ve daha güzel görülmekle kalmıyor, ilaveten güçlü ve düzgün bir kişiliğe sahip olduğu düşünülüyor. Bu da demek oluyor ki; güzel saçlara sahip olmanın yanı sıra olumlu bir görünüm ve felsefe ediniyorsunuz. Pantene Pro-V size, sahip olduğunuz potansiyeli en üst düzeye çıkarmanız için gerekenleri sunuyor! 

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası