İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
İNSAN SAÇININ ANATOMİSİ
pantene tokası kadının saçında

İNSAN SAÇININ ANATOMİSİ 

Yüzeyin Bilimi: Kütikül

Kütikül, her bir saç telinin korteks bölgesini kaplayan koruyucu dış tabakadır ve insan saçının parlaklığı ile dokusundan sorumludur. Normal kütikül pürüzsüzdür, böylece ışığı yansıtır ve saç kılları arasındaki sürtünmeyi azaltır. Üst üste geçen düzleşmiş 6 ila 8 tabakadan oluşur ve görünmez, su geçirmeyen doğal saç bakım kremi gibi görev gören yağ tabakası ile kaplıdır. Bilim insanları bu tabakayı F-tabakası olarak adlandırıyor. Bu yağlı asit tabakası saça doğal olarak ipeksi yumuşaklık hissini kazandırır. Boya, perma ve gevşetme gibi kimyasal işlemler F-tabakasındaki kütikülleri kaldırır ki bu da genellikle "kimyasal olarak yıpranmış" saça neden olur. Neysek, Pantene bilim insanları F-tabakasındaki bu muammayı çözme konusunda uzman. . Gelişmiş Pantene Pro-V şampuan, saç bakım kremi ve saç bakım kürleri boyalı ve/veya yıpranmış saçlar için özel olarak geliştirildi ve saçın doğal yumuşaklığını, parlaklığını ve kolayca şekil alabilirliğini kazanmasına yardımcı olmaktadır. 

Kütikülün zarar görmesine neden olan diğer suçlular, saçı saç kurutma makineleri aracılığıyla aşırı sıcağa maruz bırakmak, düzleştirmek için ütülemek, çok fazla tarayıp fırçalamak olarak sayılabilir. Saçınızı fazla ısıya maruz bırakmaktan kaçının. Saçınız hafif nemli kalana kadar doğal olarak kurumaya bırakabilirsiniz ve sonrasında tam da ıslaklıktan kurumaya geçişi esnasında şekillendirme için ısı kullanabilirsiniz. Saçınızı kuruturken kurutma makinesini saçınıza çok yakın tutmak yerine en az 10-15 cm uzaktan tutun. Özellikle ıslak saçı tararken geniş dişli tarakları tercih ediniz ve genel olarak fırçalamayı ve taramayı en aza indirmeye çalışın. (Sağlıklı-saç-için-her-gece-100-fırça-darbesi efsanesine inanmayın!) Tüm bu önlemlere ek olarak, doğru şampuan ve saç bakım kremini kullanarak saçınızdaki kütikülleri koruyup ışığı yansıtarak parladıkları doğal pürüzsüz hallerine dönmelerini sağlayabilirsiniz. 

Çalışma Nasıl Gerçekleştirildi

Bu göz-takibi çalışmasını gerçekleştirmek için Pantene Pro-V bilim insanları 7 kadından oluşan rastgele bir grubu bir araya getirdiler. Çalışmadan önce kadınlar, kontrollü ışık ve kamera odak uzunluğu kullanılarak, ilk olarak "kötü saç"la, yani yıkanmamış, fırçalanmamış ya da şekillendirilmemiş saçla, daha sonra da "güzel saç"la, yani Pantene Pro-V saç bakım ürünleri ile yıkanmış ve şekillendirilmiş saçla fotoğraflandılar. Kadınların yüz ifadeleri ve makyajları öncesi-ve-sonrası fotoğraflarındaki uyum için dikkatlice kontrol edildi. Katılımcılar, 36 kişilik kadın ve erkeklerden oluşan bir grup tarafından, saç şekillendirmeden önce ve sonra (kötü ve güzel saçla) ve arkadan ve önden görüntülerle, saç ve yüz çekicilikleri açısından değerlendirildiler. 

Saçınızın Kalbi: Korteks

İşte size çalışkan bir kalp! Korteks insan saçının sahip olduğu güç, esneklik, şekil, nem içeriği ve renk gibi belirleyici hemen hemen tüm niteliklerden sorumludur. Ağırlıkları karşılaştırıldığında korteks çelikten daha güçlüdür ve ciddi boyutta bir kırılma olmadan %30'a kadar esnetilebilir. Ancak kütikül gibi korteks de zarar görebilir (düşmanlar aynı - düzleştiricilerinizin ısı ayarını düşürün hanımlar!). Korteks zarar gördüğü zaman saçınızdaki nemi koruma özelliğini kaybeder, böylece nemsiz ve kuru bir saça yol açar. Doğru ürünler kullanarak saçın nemini korumak o hepimizin bayıldığı yumuşak, ipeksi saçlara kavuşmak için atılacak en önemli adım. 

Esrarengiz Medula

İnsanların saç yapılarında bulunan ancak somut bir fonksiyonu bulunmayan bir kısım daha vardır, bu bazı insanların saçında bulunan, medula adı verilen merkezdeki yumuşak özdür. Çoğu memelide bulunmaktadır ancak bütün insanlarda NAtur. İnsanlarda olduğundaysa çoğunlukla beyaz saç tellerinde bulunur. 

Renk Hakkındaki Her Şey

Daha önce hiç sahip olduğunuz eşsiz saç renginin nasıl oluştuğunu merak ettiniz mi? Sorunuzun cevabı saçımız dışında derimizde de bulunan bir pigment olan melanin. Melanin saç köklerinin iç kısımlarında üretilir ve saç telleri boyunca dağıtılır. Ancak melanin kendi içinde iki belirgin türe ayrılır; ki bu da insanlarda nasıl bu kadar çeşitli saç rengi olduğunu daha iyi açıklıyor. Bunlardan ilki siyah ve koyu kahverengi saç renklerine yol açan Ömelanin İkincisi ise kızıl saçın sahip olduğu neredeyse tek tür olan Feomelanin. Sarı saçtan açık kahverengi saça kadar aradaki tüm saç renklerini oluşturan ise bu iki pigmentin çeşitli oranlarda karışımıdır. 

Beyazlıklar

Aynaya bakıp o ilk beyaz saç telini ne zaman göreceğinizi belirleyen en büyük faktör genetiğinizdir. Peki saçlarınızın beyazlamasına sebep olan şey nedir? Zaman geçtikçe, sahip olduğunuz eşsiz melanin (pigment) rengini üreten hücreler giderek daha az üretim yapmaya başlar. Bir başka deyişle pigment hücresi yenilenmesi sonlanır. Ve dünyadaki insanların %50'sinin, 50 yaşına geldiklerinde saçlarının %50'si beyazlamış olur! Neyse ki bugün piyasada, elimizin altında envaı çeşit mükemmel renklendirme ürünü var, bu yüzden kendimiz istemedikçe beyaz saçlara mahkum olmak zorunda değiliz! 

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası