İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
SAÇI PÜRÜZSÜZLEŞTİRME & DÜZLEŞTİRME TEDAVİLERİ: HANGİSİ SİZİN İÇİN EN DOĞRU?
saçlar tes ediliyor görüntüsü

SAÇI PÜRÜZSÜZLEŞTİRME & DÜZLEŞTİRME TEDAVİLERİ: HANGİSİ SİZİN İÇİN EN DOĞRU?

YIPRANMA ÖLÇER

beyaz arka plan resmi
kendi kendine kurutma ve serum

Kendi kendine kurutma + Serum: Sizin şekillendirme derdiniz yok! Sadece uçuşan saçları engellemek ve işıltıyı artırmak biraz serum kullanın, saçınız kendi kendine kurusun.

ısıyla şekillendirme ve serum

Isiyla Şekillendirme + Serum: Kimyasal işlemlere nazaran daha az yıpratır fakat yine de saçınıza iyi gelmez. Düşük isi ayarlarını tercih edin, odaklı kalmayın ve saç maşanızı veya saç kurutma makinenizi hareket halinde tutun (Sürekli saçınızın belli bir kısmına odaklı kalmayın.)

keratinin bakımı

Keratin Bakımı: Kimyasal bağlara zarar vermezsiniz, bu yüzden hålå saçınızı kivirabilirsiniz, Ama dikkatli olun yüksek isi, saçınızdaki protein yapısına zarar verebilir.

brezilya fönü yazısı var resimde

Brezilya Fönü: iki kimyasal solüsyon ve yüksek isi kullanılarak saçın protein bağları kırılır ve saç düzleşir. Eyvah!

kimyasal saç düzleştirme yazısı resimde

Kimyasal Saç Düzleştirme: En kalıcı uygulama. Sıkı kıvırcık saçların düzleşmesi için kullanılan kimyasallar saçın protein yapısını geri dönülmez bir şekilde yıpratabilir.

Pürüzsüz saç, herkesin sahip olmayı dilediği birşeydir. Ancak pürüzsüz, düzgün saçlara sahip olmak için bu kadar çok seçenek varken, sizin için en doğru yöntemi seçmeye çalışmak bunaltıcı olabilir. Bu nedenle, yöntemler arasındaki farklılıkları detaylı olarak aktarmak ve hangi düzleştirme stratejisinin sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak istiyoruz. Saçınıza pürüzsüz bir görünüm vermek ve düzleştirmek için seçenekleriniz aşağıda:

Kimyasal Düzleştirme İşlemi:

Nedir: Düzleştirme yöntemleri arasında en kalıcı çözümlerden biridir. Ancak aynı zamanda saçınıza en çok hasarı da bu yöntem verir. Bu işlemde, kimyasal bir krem- ki bu genellikle alkalidir- bukleleri “gevşeterek düzleştirme” için kullanılır. Bu da saçın protein bağlarını kırar. Wake Forest’ta Dermatoloji Profesörü olarak görev yapan Dr. Amy McMichael’a göre saçtaki buklelerin gevşetilerek düzleştirilmesindeki sorun zaman içinde, kimyasalın zikredildiği yerde bir üstüste binme durumunun ortaya çıkmasıdır. “Kimyasal maddeyi uzayan saça uyguladığımızda, önceden başka bir işlem için kullanılan maddeyle üstüste gelebilir ve sonuç olarak da bu alanlar diğer alanlara göre daha fazla zayıflayabilir. Ayrıca, kimyasal bukle gevşeticileri uygulanan saçlara sıcaklık da uygulanır. Bu da hasarı daha da artırır.” Kimyasal saç düzleştirme işlemi sonrasında birkaç gün saçlarınızı yıkamamanız istenir, ancak saç derisinin tahriş olmasını önlemeye yardımcı olmak için bakım kremi kullananılması da önerilmektedir.

Kimler için uygundur: Çok kıvırcık ve dalgalı saçları olanlar için.

Kimler uygular: Yalnızca saç şekillendirme konusunda uzman olanlar tarafından uygulanmalıdır. Eğitimli profesyoneller belirli saçlar için hangi işlemin daha uygun olduğuna karar verecek yetiye sahiptir.Kalıcılık süresi: Saçlar uzayana kadar.

Japon Düzleştirici:

Nedir: Saça verdiği hasar açısından Kimyasal Düzleştirici ile Brezilya Keratin işlemleri arasında bir işlem olan Japon Düzleştirici işlemi saçın protein bağlarını kırarak, saçın yapısını ve dokusunu değiştirmek için kimyasal amonyum tiyoglikolat kullanır. Ardından, saç titizlikle saç düzleştirici ile düzleştirilir. Saçın yeni düz ve pürüzsüz şeklini sabitlemek için hidrojen peroksit (oksijenli su) nötraliz edici kullanılır. İşlemden sonraki 48 saat, saçın ıslanmaması gerekir. Bu sürede saçı kulak arkasına almak ya da toplamak dahi şeklini bozabilir. Bu işlemin başarılı olması için ciddi disiplin gerekir!

Kimler için uygundur:Daha önce hiç boya işlemi görmemiş saçlarda uygulanır. Ayrıca saçlarını artık bir daha kıvırcık kullanmak istemeyen kadınlar için uygundur. (zira bu işlemden sonra kıvırma işlemleri etkili olmayabilir)

Kimler uygular: Yalnızca saç şekillendirme konusunda uzman olanlar tarafından uygulanmalıdır. Eğitimli profesyoneller belirli saçlar için hangi işlemin daha uygun olduğuna karar verecek yetiye sahiptirKalıcılık süresi: 4-6 ay.

Keratin İşlemi (Brezilya Fönü)

Nedir: Saçı kimyasal bağları gerçekte kırmadan düzleştirmek için kullanılan bir işlemdir. Buna bağlı olarak da saç belli bir süre sonra kendi doğal yapısına döner. Bu kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelse de, gerçektir. Ancak kıvırcık saçlardan kurtulmanın bir bedeli de vardır. Bu yöntemdeki bedel de işlem için kullanılan formaldehittir. Formaldehitin ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantısı olabileceği tespit edilmiştir. Diğer yandan, saça hasar veren bir diğer önemli unsur da bu işlem için yoğun ve uzun süreli ısı kullanımıdır. Formaldehit kullanılmayan seçenekler de mevcuttur. Japon düzleştirme işleminin aksine Keratin işlemi uygulanan saçınızın stilini değiştirmeye karar verdiğinizde, saçınızı dilediğiniz gibi kıvırcık yapabilirsiniz. İşlem sonrası saçların ıslanmaması konusuna gelince, Japon düzleştirme işleminde olduğu gibi bu işlemden sonra da uzun süre saçların yıkanmaması gerekir.

Kimler için uygundur: Hafif dalgalı, kıvırcık ya da önceden işlem görmüş saçlar için uygundur. Aşırı kıvırcık saçlar için uygun değildir.Kimler uygular: Yalnızca saç şekillendirme konusunda uzman olanlar tarafından uygulanmalıdır. Eğitimli profesyoneller belirli saçlar için hangi işlemin daha uygun olduğuna karar verecek yetiye sahiptirKalıcılık süresi: Yaklaşık 3 ay.

Fön + Düzleştirici Serum: Listedeki diğer işlemlere oranla saçınıza ve buklelerinize en az zarar veren bu uygulanması kolay işlemde saçtaki su fön makinesiyle kurutulur daha sonra da düz fön çekilir. Pantene Saç Araştırmaları Enstitüsü Uzmanlarından Dr. Jennifer Marsh, “Saçın şeklini korumasına yardımcı olmak için fön öncesinde saçınıza bakım kürü uygulamayı unutmayın. Ayrıca fön yaparken daha düşük ısı derecesini tercih edin. 190 derecenin üzerinde bir ısı kabaca saçınızı en yüksek ısı derecesinde ütülemenizle eş değerdir. Bu da saçın doğallığını yitirmesine ve proteinlerin azalmasına neden olur.” diyor. Diğer işlemlerin aksine, Pantene Keratin Onarıcı E Vitaminli Yağ gibi koruyucu bir ürün yardımıyla yıpranmalardan korkmadan uygulanabilen bu şekillendirme işlemi hem basittir hem de evde bile uygulanabilir.

Kimler için uygundur: Saçlarının temel yapısını korumak isteyen kadınlar.

Kimler uygular: Siz ya da dilerseniz kuaförünüz. Bu işlem herhangi bir kimyasal içermediğinden, kendi kendinize uygulamada serbestsiniz.

Kalıcılık süresi: 1-2 gün. Her yıkamadan sonra işlem tekrarlanmalı. Sonuçta hiçbir şey mükemmel değildir.

Dr. Marsh’a göre düz saç için çözüm arayışına girmeden önce hatırlamanız gereken birkaç şey var. Tüm bu yöntemlerin, işlemlerin sonuçlarında bir değişkenlik derecesi olduğunu unutmamalısınız. En yakın arkadaşınız için uygun olan bir çözüm sizin için de uygun olacak anlamına gelmez. Arkadaşınızın elde ettiği sonuç, yaptığınız işlem aynı olsa bilse sizin elde ettiğiniz sonuçla aynı olmayabilir. Sonuçta her saçın benzersiz bir yapısı ve kıvırcıklık oranı vardır. Son olarak da en az hasar veren seçeneği seçmek hiçbir zaman kötü bir fikir değildir zira erken kırılmalar saçta elektriklenme yapabilir ve saçınızı uzatmanızı çok daha zorlaştırabilir.

Şekillendirmeden kaynaklanan yıpranmalara karşı Pantene Argan Yağlı Elixir’i veya Keratin Onarıcı E Vitaminli Yağı kullanabilirsiniz.