İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
ÇOK FAZLA NEM SAÇLARIMIN KIVIR KIVIR OLMASINA NEDEN OLUYORSA, ÇOK AZ NEM NE YAPAR?
sarı saçlı kasın arka dönük

ÇOK FAZLA NEM SAÇLARIMIN KIVIR KIVIR OLMASINA NEDEN OLUYORSA, ÇOK AZ NEM NE YAPAR?

kadın saçlarını arkadan tutuyor

Saç elektriklenmesi ve kabarması saçın nemine bağlıdır. Çok mu nemli? Saç elektriklenir. Çok mu kuru? Saç statik elektriğe bağlı olarak kabarır. Nemli saçlar elektrik yükünü dağıttığından daha nemli ortamlarda saç elektriklenir, ama elektrik yükünü biriktirmez. Çok kuru saçlar ise biriken elektrik yükünü serbest bırakacak suyu barındırmadığından, saç telleri birbirini iter ve böylece saçlar statik elektriğe bağlı olarak kabarır. Her bir saç teli negatif elektrikle yüklüdür ve diğer saç telleriyle birleşmek istemez. Siz de fark etmişsinizdir, saçınızın kabarık olduğu günlerde metale dokunduğunuzda hafifçe elektrik çarpar. Bu durumda aslında vücudunuz birikmiş elektrik yükünü serbest bırakmaya çalışır.

Şaşırtıcı ama, elektriklenmeyi ve kabarmayı önleyici saç bakım ürünlerinin formüllerinde bazı benzerlikler var. Her ikisi de saçtaki nem hareketini daha iyi kontrol edip nemi dışarıya (kabarmaya karşı saç bakım ürünleri) ya da içeriye (elektriklenmeye karşı nemlendirici saç bakım ürünleri), yani saçın neme ihtiyacı olan yere hapsetmek için bazı bariyerler oluşturur.

Saçtaki gereğinden fazla negatif elektrik yükünü nötralize etmeye yardımcı olmak için pozitif elektrik yüklü saç bakım ürünleri kullanılır.

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası