İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
yipranma-guzel-saci-nasil-zayiflatir
kadın saç ucuna bakıyor kumral

YIPRANMA GÜZEL SAÇLARI NASIL ZAYIFLATIR

Kötü saçın gerçek nedeni nedir? 

Kısaca, tüm yollar yıpranmaya çıkar. Yıpranmış saçlar zaman içerisindeki yanlış uygulamaların birleşiminin bir sonucudur. Kütikül (üstderi) havanın etkisiyle aşınır - yani saç kılı yuvasının kütikülü kademe kademe soyulur. Bu durum, yavaş yavaş küçülen korteksi ortaya çıkarır. Sonunda saç kırılmalarını da içeren, gözle görünür yıpranmalar oluşur.Yıpranmış saçların bir başka emaresi de saç kırıklarıdır. Klasik saç kırıkları üst deriden geniş yüzeyler altındaki korteksi açığa çıkararak ayrıldığında başlar. Saç kılı yuvasında bir çatlak oluşur ve sorun ciddi ise, korteks yıpranmış saçtan dışarıya çıkar.

Kimyasal Olarak Yıpranmış Saçlar

Saç boyama permaları ve gevşeticiler görünümümüzü ve saç modelimizi değiştirdikleri için harika şeylerdir. Ama tüm bu işlemler aynı zamanda yıpranmış saçlara da neden olur.Yıpranmış saçlara yol açabilen iki unsur olan permalar ve gevşeticiler, önce içlerinde bulunan ve saçtaki disülfid bağlarını koparan maddeler aracılığıyla saçın şeklini değiştirirler. Saç daha sonra yeniden şekillenir ve nötralize olur. Bu, kimyasal bağların yeni pozisyonlarında yeniden şekil almalarını (saça kalıcı olarak yeni şeklini veren süreç) ifade eden terimdir.

Güneşten Yıpranan Saçlar

Güneş ışığı hayat için vazgeçilmezdir, fakat saçınızın hayatına son verebilir. Doğrudan gelen güneş ışığında yer alan ultraviyole ışığı, saç açıcıya benzer bir biçimde kütikülü etkiler ve nihayetinde saçtaki keratin proteinini parçalar. Bu da yıpranan saçta ışık çizgileri ve kuruluk oluşmasına sebep olur. Bu durum özellikle de boyalı saçlar için problem teşkil etmektedir. Kumsalda vakit geçirecekseniz veya uzun süre boyunca güneşin altında kalacaksanız, şapka takmak saçınızı korumak için harika (ve şık) bir yöntemdir.

Hasar Görmüş Saç: Günlük Yıpranma

Saç, tabiatı itibariyle oldukça sağlamdır ve birçok şekillendirme işlemine katlanabilir, ancak aşırı fırçalama ve taramaya bağlı olarak yine de zarar görebilir, özellikle de ıslak veya karışık durumdayken. Metal taraklara ve krepe işlemine özellikle dikkat etmeniz gerekiyor çünkü krepe kütikülün pullarını ters yönde çeker ve saçta hasara yol açar (saçınızı kabartırken çok dikkat edin hanımlar). Saç krepe işlemiyle ters şekilde tarandığında kütikül üzerindeki hassas pullar kalkar ve tarağınızı bu pulların üzerinden bir sonraki geçirişinizde kopup giderler.

Hasar Kontrolü!

Saçı hasar görmeden önce tedavi etmek, hasar görmüş saçı tedavi etmekten daha kolaydır. Kütikül ciddi boyutta zarar görmüşse, yapısını %100 düzeltmek maalesef mümkün değildir. İşte bu bir parça önlemin büyük çaplı tedavilerden daha önemli olduğu bir durumdur ve elinizdeki en iyi silahsa saç bakım kremlerinizdir. Saçın iç yapısının, güçlü sülfür bağlarına ve daha zayıf hidrojen bağlarına ihtiyacı vardır. Yeterli miktarda nem olmadığında hidrojen bağlarının sayısı azalabilir. Saç bakımı, kütikülün su geçirmezliğini artırarak bu hidrojen bağlarının yeniden oluşmasını sağlar ve hasar görmüş saçtaki nem içeriğini artırır.

Saçın hasar görmesine yol açan durumları derinlemesine bilmek, en güzel saça sahip olma ve onu koruma yolundaki en önemli adımdır ve bu liste bu husustaki en büyük tehlikeleri sıralayan sağlam bir kaynaktır. 

Saçınızı anlamamak ve yanlış saç bakım ve şekillendirme ürünlerini kullanmak. Saçınızı tanıyın ve hasar görmesini engellemek için birlikte çalışın. 

Saç renginizi, saçınızın kaldırabileceğinden fazla açmak saçınıza zarar verir. Temel kural saç renginizi doğal renginden iki tondan fazla açmamanız ve koyulaştırmamanız. 

Sürekli önceki hataları düzeltmeye çalışmak. Hepimiz çeşitli saç felaketleri tecrübe etmişizdir, ancak bazen sonuçlara bir süre katlanıp hasar görmüş saçın iyileşmesini beklemek ve yaptığınız hatayı anlamak (kesimle, renkle veya her ikisiyle alakalı), daha fazla hasara yol açacak şekilde tekrar kestirmekten veya rengi "düzeltmekten" daha iyidir. Biraz sabır, uzun vadede hem zamanınızı hem de paranızı kaybetmenize engel olacaktır. 

Sık sık bakım yapmamak. Saçlarınızı her yıkadığınızda kesinlikle bakım kremi kullanmalısınız. 

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası