İçeriğe geçAramaya geç
pantene logo
GÜÇLÜ SAÇLAR
saç kaybının köküne inmek

GÜÇLÜ SAÇLAR

panten kutusu gül ve damlacık kapsüller

Birçoğumuz yoğun ve güçlü saçlara sahip olmayı arzularız, ancak bunu başarmanın yolu beraberinde bir dizi soruyu ve zorluğu da getirir.

Parlak lülelerle dolu gür saçlara sahip olmakla çoğumuzun gerçekte sahip olduğu saçlar arasında beklentileri dengelemek, özellikle de ünlülerin medyada rastladığımız görüntüleri bizleri standart olanın gür ve kalın telli saçlar olduğuna inandırdığı için her geçen gün daha da zorlaşıyor. 

Her ne kadar Billboard’larda gördüklerimiz gözümüzü korkutabiliyor olsa da, gür ve güçlü saçlara sahip olmak tamamen mümkün. Bu süreç, öncelikle saç dökülmelerine ve kırılarak kopmalara nelerin neden olduğunu ve bunları önlemek için nelerin en iyi yöntemler olduğunu anlarsak kesinlikle daha kolay olabilir. 

Saçlarım dökülüyor. Saçımın bu kadar dökülmesi normal mi?

Saç dökülmeleri konusunda uzman olan dermatolog Dr. Vicky Joliffe’e göre, günde 100-150 saç telinin dökülmesi normal kabul ediliyor. Bu rakam sıcaklığın daha yüksek olduğu aylarda biraz daha artabiliyor. 

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar arasında sağlık sorunları, alınan reçeteli ilaçlar, uzun süreli stres ve hormonal değişiklikler yer alır. Joliffe beslenmeyle ilgili faktörlerin de saçın döngüsü için önemli olduğunu ve tiroid, düşük demir oranı ya da düşük D Vitamini sorunu olan insanlarda saç dökülmesinin daha çok görüldüğünü belirtiyor. 

Konu stres olunca, Joliffe deneyimlerine dayanarak, kadınlarda saç dökülmelerinde görülen artışın genellikle strese bağlı olarak ortaya çıktığını belirtiyor.

Sıkı ya da şok rejimler, hastalıklar, yakın zaman önce geçirilen ameliyatlar ve doğum saç dökülmesini artırdığı bilinen faktörler. Bu faktörler saçın uzama döngüsünü dökülme döngüsüne çeviriyor.

Peki Nasıl Çözüm Bulabilirim?

Bir dermatoloğun herhangi bir ilaç yazmadan önce sizi özel olarak muayene edipteşhis koyması gerekir, ancak Dr. Joliffe hastalarına genellikle saçlarının daha sağlıklı olması için vitamin önerdiğini söylüyor. Ayrıca, her sabah saç düzleştirici, maşa ya da fön makinesi gibi şekillendiriciler kullanmak ve bu aletleri kullanırken saça doğru bakımı yapmamak da saçların kırılarak kopmasına ve sonuç olarak da dökülmesine neden olabiliyor. Saç ve saç derisinin maruz kaldığı travmayı minimum düzeye indirmek hem kırılarak kopmayı hem de dökülmeyi önlemeye yardımcı olabilir. 

Saçımın Kırılmasına Neler Sebep Oluyor?

Saç her ne kadar dünyanın en güçlü doğal maddelerinden biri de olsa, özellikle fazla işlem görmeye, aşırı şekillendirmeye ve UV ışınları ve belirli mineraller gibi hasar verici çevresel faktörlere maruz kalmaya bağlı olarak kırılabilir. 

Saça şekil vermek özellikle ıslak ve nemli saçlar için zararlı olabilir. Su saçın kütikül yapısını değiştirdiği ve saçı dış zararlara karşı daha savunmasız bıraktığı için ıslak saçların kuru saçlara oranla 15 kat daha hızlı kırıldığı görülmektedir. 

Saçın boyanması ve bakır gibi zararlı minerallerin birikmesi de kırılmaya neden olabilir, zira her iki durum da saçın yapısını bozar. 

Peki Nasıl Çözüm Bulabilirim?

Saçlarınızı yıkadıktan sonra, taramaya ve şekil vermeye başlamadan önce saçınızı bir havluya sararak, fazla ıslaklığı alın. “Şekil verirken yaşanacak stresi azaltmada Saç Dökülmelerine Karşı Koruma Serisi’nin saç bakım kremi önemli rol oynar.” diyor, saç kırılması konusunda uzman olan Pantene Saç Araştırmaları Enstitüsü’nden Mike Davis. Ayrıca geniş dişli tarak, fırçaya nazaran birbirine dolanmış saçları açmak için daha idealdir. 

Boyalı saçlarda saçın rengini korumak için, özellikle boyalı saçlar için formüle edilmiş şampuan ve bakım kremlerini kullanmak da saç dokusundaki yıpranmaları azaltarak kırılmaları belli bir seviyede tutabilir. Pantene’in şampuanları şekillendirmelerden kaynaklanan yıpranmaya ve hasara sebep olan minerallerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olan antioksidan yıpranma önleyici teknolojisi ile ek bir koruma tabakası oluşmasını sağlar. 

“İdare eder” denebilecek saçlarla “bakımlı ve güçlü” saçlar arasındaki en büyük fark, aslında saç tellerini mümkün olan en sağlıklı görünen haline getirmeyi bilmek ve ona göre uzatmaktır. 

İlgili ürünler

Bu Konuda Daha Fazlası