Saç Dökülmesi Nedir?Saç Yıpranmasını Engellemenin En İyi 5 Yolu

Günlük ortalama 150 saç telinin dökülmesi, doğal saç büyüme döngüsünün parçası olarak, normal kabul edilir. Ancak, saç dökülmesi günlük 150 saç telini aşarsa, bu durum, aşırı ısıya maruz bırakarak şekillendirme, aşırı kimyasal bakım kürleri ve hatta mevsimsel değişiklikler gibi çevresel faktörleri de içeren bir çok faktörün sonucunda oluşmuş olabilir. Zamanla bu dış etkenler saç telinin yapısına -kırılma ve dökülmelerle neticelenecek şekilde- zarar verebilir ve bu durum saç fırçanızla saçınıza fırçaladığınızda fırçada kalan kırık saç tellerinden kolayca anlaşılabilir..

• SAÇ TARAMAK SAÇLARIN DAHA HIZLI DÖKÜLMESİNE YOL AÇABİLİR

Saçınızı fırçalarken çok fazla saçın fırçada kalmamasını hayal edenlerdenseniz, yalnız değilsiniz. Saç dökülmesi kadınlar için sıradan bir konu, ancak insanlar çoğunlukla bu konuda konuşmayı sevmedikleri için çözüm her zaman açık olmuyor.Saçlarınızı taramak zaten kopmak üzere olan saç tellerini kaybetmenize neden olabilir, ama ne saçlarınızın dökülme ihtimalini ne de saç dökülme durumu ihtimalini artırır. Saçlarınız düğüm olduysa veya dolaştıysa, taramaya uçlardan başlayın ki böylece saç gövdesine gereksiz bir baskı uygulamamış olursunuz. Ve saçınızı ıslakken yani yıpranmalara karşı en savunmasız haldeyken taramayın. Saçlarınız kopar korkusuyla saçlarınızı taramadan gezmenize gerek NA; normal günlük saç taramaları, saçınızın saç derisinden koparak dökülmesini hızlandırmaz.

• STRESS CAN MAKE YOUR HAIR FALL OUT

A common myth of hair loss is that it can be caused by stress. We naturally shed between 50 and 80 strands of hair a day, but stressful circumstances induce hair loss. If you are experiencing what seems like excessive stress and hair loss, be sure to consult your doctor. This is a myth of hair loss that can come true.

• Efsaneler çürütüldü

1. Efsane: Aşırı şampuanlamak saçın dökülmesine mi yol açar?

Endişelenmeyin ve saçınızı istediğiniz kadar yıkayın. Saçınızı yıkamak sadece önceden kopmuş saçların dökülmesini sağlar. Günümüzde kullanılan şampuanlar ve bakım kremleri tam tersine günlük kullanımda bile saçı daha da sağlıklı hale getirmek üzere geliştirilmişlerdir, yani saçınızı sık yıkamanız kötü bir şey değildir.

Does over-shampooing cause hair fall?

2. Myth: Is hair fall only a hereditary issue?

Kalıtım, saç kaybının en yaygın sebebidir ancak tek sebebi değildir.
Saç fırçanızda gördüğünüz saç tellerinin çoğu saçın kırılıp kopana kadar hasar görmesinin bir sonucudur. Daha çok hasar, daha çok saç dökülmesi.

Is hair fall only a hereditary issue?

3. Efsane: Saçı kestirmek daha kalın bir şekilde uzamasını sağlar.

Bu optik bir yanılsamadır. Saç kesildiğinde daha kalın gözükür çünkü kesildiğinde ve güzel bir şekle kavuştuğunda genelde daha sağlıklı bir görünüme de kavuşur ve saçınıza "sahte" hacim kazandırmanızı kolaylaştırır. Ancak saçı kestirmek daha hızlı veya daha kalın bir şekilde uzamasını sağlamaz.

Cutting hair makes it grow thicker.