KIRIK KARARLAR

KIRIK KARARLAR

Saçınızın hasar verici dış unsurlara, ısıya ve şekillendirmeye karşı harika bir koruyucu zırha sahip olmasını ister miydiniz? Artık sahip olabilir.

Hepimiz bunları yaşadık. Saçımızı tararken ya da sabahları günlük saç şekillendirme rutininiz sırasında, birkaç inatçı, başa çıkılması güç saç teli, parlak saçlarımızın arasından çıkıverir ve bu saç telleri düzgün durmadığı ve diğer saçlardan ayrık olduğu için (off!) dikkatimizi çeker.

Ayrık derken kastettiğimiz saç uçlarında kırıkların olması ve hatta bazı durumlarda saç telinin ortadan çatallaşarak ayrılmaya başlamasıdır. Peki o zaman şimdi ne yapmalıyız? Bu kırıkları küçük bir makasla kırpmadan önce , öncelikle saç tellerinizin neden çatallaşarak ayrıldığını bir düşünün: Kütikül ya da bir diğer deyişle saçın zırhı yıpranmıştır ve o teller de derli toplu durmak için gerçekten zorlanmaktadır.

Saç uçlarındaki kırıklar da dahil, saçta farklı yıpranma türlerini inceleyen Pantene Saç Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Jeni Thomas, kütikül yapısını “Saç dokusunun narin ve hassas özüyle saçın etrafındaki dünya arasında güçlü bir bariyer görevi görmek için doğal olarak tasarlanmıştır.” şeklinde tanımlıyor. Bu koruyucu zırh olmadan, saçın özü dış etkenlere maruz kaldığından bütünlüğünü korumak için yeterli korumaya sahip olmuyor. Böyle bir durumda da saç tellerinin kırılması ya da tamamen yıpranması neredeyse kaçınılmaz oluyor ve siz de göze hoş görünmeyen kırık uçlarla başbaşa kalıyorsunuz.

Bazı kırılmalar saçın daha üst bölümlerinde görülebildiğinden, saç kestirme bu durumlarda kırık uçlardan kurtulmanın tek kesin çözümü oluyor. Bu nedenle, saçınızı kısa küt ya da kaküllü kestirmek istemiyorsanız, saç uçlarının pürüzsüz ve güçlü kalması için önceden önlem alma ve onarım büyük önem taşıyor.

Thomas önlem almanın en iyi çare olduğunu söylüyor. “Her yıkamada şampuan sonrasında tüm saçınıza tüm uzunluğu boyunca Onarıcı ve Koruyucu Saç Bakım Kremi’ni uygulayın ve saçınızın yapısını korumaya yardımcı olun.”

Saçınızı ne zaman kestireceğinize kırık saç uçlarınızın ya da saçınızdaki yıpranmaların karar vermesine izin vermeyin.

Önceden önlem almaya ve saçınızı korumaya odaklanarak bu kararı siz verin.